Lauku sēta “Slutišķi 2”
Objekta apraksts
Lauku sēta „Slutišķi 2” atrodas Augšdaugavas novada Naujenes pagastā, Slutišķu ciemā. Kopā ar pārējo Slutišķu ciema apbūvi tā ir Aizsargājamo ainavu apvidus «Augšdaugava» (UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālā saraksta objekts) un dabas parka «Daugavas loki» sastāvdaļa.
Slutišķu sādža atzīta par Valsts nozīmes aizsargājamu arhitektūras pieminekli. Tā pārstāv 19. gs. beigām – 20. gs. sākumam Latgales vecticībnieku apdzīvotībai raksturīgo arhitektūru, iepazīstina ar zemnieku dzīvesveidu un Latgales vecticībnieku tradīcijām. Atjaunotā lauku sēta „Slutišķi 2” kā tautas celtniecības piemineklis ir vecticībnieku dzīves veida spilgts raksturotājs, kas šeit uztverams savā dabiskajā vidē. Līdzās iekārtota atpūtas vieta “Latgales sēta”.
Turpat blakus atrodas Markovas pilskalns – viens no mazākajiem latgaļu pilskalniem un Valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis. Pilskalns ierīkots grants paugurā, no kura paveras brīnišķīgs skats uz Slutišķu etnogrāfisko sādžu un dabas parku “Daugavas loki”. Markovas pilskalna apkārtnē ierīkota Markovas izziņas taka, kurā ir vairāki apskates objekti: Markovas kapsēta, Markovas pilskalns, projektētās Daugavpils HES ūdenskrātuves līmeņa atzīme, Putānu strauts, Putānu strauta akmens u.c. Te sastopamas vairākas aizsargājumu augu sugas, kā, piemēram, meža vizbuļi un atvašu saulrieteņi.
1986. gadā Markovas un Slutišķu ciemus būtiski skāra Daugavpils HES būvniecība, kas graujoši ietekmēja kultūras mantojuma stāvokli Slutišķos – šajā procesā daļēji zuda vēsturiskā apbūve, kā arī daudzi nozīmīgi vecticībnieku sadzīves un tradīciju priekšmeti. Redzot, kādu ietekmi uz Augšdaugavu atstāj HES celtniecība, žurnālists D. Īvāns 1986. gadā laikrakstā „Literatūra un Māksla” publicēja rakstu „Par Daugavas likteni domājot”, kas bija aizsākums Tautes frontes kustībai un Latvijas ceļam uz neatkarības atgūšanu.
Apskates objekts daļēji pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Cilvēkiem ar kustību traucējumiem pieejama pagalma apskate. Pagalmā ir līdzens pļauts mauriņš. Ēkas iespējams apskatīt no ārpuses. Sētā ir iekārtota arī neliela fotogrāfiju ekspozīcija. Automašīnu stāvvieta atrodas aptuveni 300 metrus no apskates objekta. Nav speciāli marķēta stāvvieta viesiem ar kustību traucējumiem. Ceļš uz sādžu, ar nelielu asistenci, pieejams ratiņkrēsla lietotājiem. Vienā no saimniecības ēkām ir uzbrauktuve un izvietots audio gids trīs valodās. Teritorijā pieejami dažādi objekti, kurus var iepazīt ar tausti.
Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi
Projekta ietvaros pēc arhitektes I. Caunītes biroja izstrādātā restaurācijas projekta notiek lauku sētas „Slutišķi 2” atjaunošana, lai izveidotu šeit kultūrvēsturiskas ekspozīcijas: „Vecticībnieku lūgšanu istaba”, „Galdnieka amats Latgalē 20. gs. 1. pusē” un „Lopkopība Latgalē 20. gs. 1. pusē”. Dienvidlatgales vecticībnieku kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanai un interpretēšanai mūsdienīgās ekspozīcijās projekta rezultātā Slutišķos paredzēts izveidot Vecticībnieku kultūras mantojuma centru.
Tāpat īstenota Markovas pilskalna aizsardzība un nodrošināta publiskā pieejamība. Atjaunota 1,6 kilometrus garā Markovas izziņas taka, nomainot vecos un, piedaloties arheologiem, izveidojot jaunus pakāpienus, uzstādīta skatu platforma, divi gājēju tiltiņi, tualete, informatīvais stends un norādes. Atpūtas vietā “Latgales sēta” izbūvēta brīvdabas skatuve, izveidots rotaļu laukums bērniem, iebraucamie vārti, ekotaka, ugunskura vieta, nojume muzikantiem, tualete, soli, galdi, kā arī veikti labiekārtošanas darbi.
Kopējās projekta izmaksas ir 500 000,00 eiro, no tām 425 000,00 eiro ir ERAF finansējums, 22 500,00 eiro ir valsts budžeta dotācija pašvaldībām un 52 500,00 pašvaldības līdzfinansējums.
Projekta īstenotājs ir Daugavpils novada dome.
Adrese
Slutišķi, Naujenes pagasts, Daugavpils novads
Darba laiks
24 h
Ieejas maksa
Kamēr turpinās ēku labiekārtošanas darbi, Slutišķu lauku sēta apskatāma bez ieejas maksas. Markovas pilskalns un “Latgales sēta” pieejami bez maksas.
Nokļūšanas iespējas
Kājām, velo, personiskais auto, sabiedriskais transports maršrutā Daugavpils – Krāslava, autobusa pietura ” Židina”.
Kontaktinformācija
Iesaka blogeris Kristaps Kiziks:
Slutišķu vecticībnieku lauku sēta un ciems ir vieta, kur laiks rit lēnāk un šķiet nedaudz sastindzis. Jāsteidz tā baudīt, kamēr 21. gadsimts nav apsteidzis Tevi.