Kuldīgas mākslas un izglītības koprades telpa “Adatu fabrika”
Objekta apraksts
Kuldīgas novadā vislielākā dažādu laikmetu kultūras pieminekļu koncentrācija ir Kuldīgas pilsētā, t.sk. vēsturiskais centrs ir pilsētbūvniecības piemineklis. Teritorijā atrodas valsts nozīmes vēsturiska notikuma vieta “Adatu fabrika” – Kalpaka ielas ēku ansamblis ar nozīmīgām Latvijas vēstures liecībām.
Kuldīgas Adatu fabrika no 1860. gadiem bija nozīmīgs adatu piegādātājs Krievijas impērijas tirgum un būtisks spēlētājs Kurzemes ekonomikas un iedzīvotāju nodarbinātības attīstībā. Laikam ejot, ēkas funkcijas ir mainījušās – tajā ir atradusies policijas valde, pasta un telegrāfa kantoris, ierēdņu dzīvokļi, vācu lazarete, bet no 1930. gada līdz 2003. gadam – Kuldīgas slimnīca.
Ēkai blakus atrodas skvērs, kur kādreiz tika iecerēts uzstādīt pieminekli latviešu strēlniekiem. 1935. gadā notika pamatakmens ielikšana, taču piemineklis tā arī netika uzcelts.
No 2022. gada septembra Adatu fabriku sāka intensīvi apdzīvot tās galvenie lietotāji – starptautiskās maģistra līmeņa pakalpojumu dizaina studiju programmas “SDSI” studenti un kokapstrādes prototipēšanas darbnīcas, kā arī pastāvīgi pieejama izstāžu programma.
SDSI jeb Service Design Strategies and Innovations (Pakalpojumu dizaina stratēģijas un inovācijas) ir vienīgā pakalpojumu dizaina studiju programma Baltijas valstīs, kuru īsteno 4 sadarbības partneri – Latvijas Mākslas akadēmija, Lapzemes Universitāte Somijā, Igaunijas Mākslas akadēmija un Rīgas ekonomikas augstskola. Turklāt SDSI ir vienīgā studiju programma Latvijā, kura ieguvusi prestižo Eiropas Komisijas piešķirto statusu – Erasmus Mundus Joint Masters (EMJM, Erasmus Mundus kopīgās maģistra līmeņa studiju programmas).
Apskates objekts daļēji pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Teritorijā nav īpaši marķētas stāvvietas cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Ēkā atrodas lifts, kā arī pielāgotas labierīcības. |
Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi
Projekta ietvaros veikta ēkas pārbūve valsts nozīmes vēsturiskā notikuma vietā “Adatu fabrika” Kalpaka ielā 4, Kuldīgā, kā arī labiekārtots ēkai piegulošs skvērs, kurā tiks veikta latviešu strēlniekiem veltītas piemiņas vietas izveide, pieminekļa pamatnes saglabāšana, konservācija un piemiņas plāksnes izgatavošana.
“Adatu fabrikas” apbūve izceļas kā atšķirīga un telpiski savrupa struktūra, un tās atjaunošanas mērķis ir izcelt un saglabāt kompleksa kultūrvēsturiskās vērtības: apbūves vēsturisko pilsētbūvniecisko un telpisko struktūru, ēku būvapjomus un fasāžu arhitektoniski dekoratīvos risinājumus kompleksu veidojošajā ielas telpā, t.sk. vērtīgos vēlāku būvperiodu uzslāņojumus. Balstoties uz arhitektoniski mākslinieciskās izpētes datiem, atjaunošanas laikā saglabātas vēstures liecības interjerā, būvgaldniecības izstrādājumi, vēsturisku sienu krāsojumu atsegumi, Teraco grīdu segumi, orķeļi un citas vēsturiskas interjera detaļas, likvidēti nekvalitatīvi vēlāki uzslāņojumi.
No 2022. gada septembra Adatu fabriku sāka intensīvi apdzīvot tās galvenie lietotāji – studenti un prototipēšanas darbnīcas.
Adatu fabrikas pārbūves kopējais finansējums ir 4 069 191,17 eiro, no tā Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums ir 1 800 000,00 eiro, valsts budžeta dotācija 412 664,62 eiro un pašvaldības līdzfinansējums ir 1 856 526,55 eiro.
Projektu īsteno Kuldīgas novada pašvaldība.
Atjaunotā objekta fotogrāfiju autors: Ansis Starks
Adrese
Kalpaka iela 2 un 4 Kuldīga, Kuldīgas novads
Darba laiks
Telpas un izstāde būs apskatāma no 1.jūlija līdz 15.septembrim no trešdienas līdz svētdienai no plkst.12 līdz 18.
Nokļūšanas iespējas
Ar sabiedrisko autobusu līdz Kuldīgas autoostai, pēc tam ar kājām 400 metru garā pastaigā līdz Kalpaka ielai 4 vai ar automašīnu līdz Kuldīgas Pilsētas laukumam un ar kājām 200 metru garā pastaigā līdz Kalpaka ielai 4.
Blogere Dina Preisa iesaka:
Ēkā, kas ar būvprojekta autores un arhitektes Zaigas Gailes gādību no kādreizējās Adatu fabrikas un slimnīcas pārtop Mākslas un radošajā klasterī. Latvijas Mākslas akadēmijas studenti šeit varēs strādāt moderni ierīkotās radošajās darbnīcās koka un metāla apstrādei, veidošanai un zīmēšanai. Kā atzinusi arhitekte, “šis ir akadēmijas mazais gabaliņš Kuldīgā – vieta, kur zināšanām, iztēlei un mākslai BŪT”.