Kokneses pilsdrupas
Objekta apraksts
Kokneses pils bija viena no lielākajām un nozīmīgākajām viduslaiku pilīm Latvijas teritorijā. Rīgas arhibīskapa mūra pils celtniecība šeit sākta 1209. gadā, neilgā laikā tapa milzu pils ar priekšpili un nocietināto Kokneses pilsētu tai līdzās. Kokneses pils pamesta pēc vareno rietumu torņu uzspridzināšanas 1701. gadā, līdz mūsdienām saglabājušās iespaidīgas drupas. Pēc Pļaviņu HES ūdenskrātuves uzpludināšanas ūdens sasniedzis pils pamatus. Kokneses viduslaiku pilsdrupas joprojām ir vienas no ainaviskākajām vietām starp divām upēm – Pērsi un Daugavu.
Kokneses viduslaiku pilsdrupās notiek teatralizēti uzvedumi, koncerti, monētas kalšana, kāzu ceremonijas senlatviešu stilā, par tradīciju izveidojušies Sama modināšanas svētki. Par senās pils varenību stāsta audiogids. Apskatei pieejams Moku kambaris, senā bruģa un akas vietas atsegums. Priekšpils teritorijā iespējams izspēlēt āra lielformāta spēles: cirku “Senā Hanzas pilsēta Koknese”, domino “Ražots Koknesē”, puzli “Kokneses viduslaiku pilsdrupas”. Vēsturiskā ekspozīcija pilsdrupu paviljonā sniedz ieskatu cilvēka skatam zudušajai ainavai.
Apskates objekts daļēji pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Pilsdrupas iespējams apskatīt ar asistenta palīdzību, jo teritorijā ir diezgan stāvs dabīgais reljefs. Nav speciāli marķētā stāvvieta viesiem ar kustību traucējumiem. Ir stāvvietas, kuras atrodas apmēram 300 m no pilsdrupām. Iepriekš piesakot vizīti, cilvēki ar kustību traucējumiem var saņemt atļauju piebraukt līdz pilsdrupām. Pie stāvvietas ir specializēta tualete.
Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi
Projekta gaitā nostiprinātas Ziemeļu korpusa mūra konstrukcijas Pērses upes pusē. Sienas virspuse tikusi stiprināta ar velēnu, kas uzsūc ūdeni, neļaujot lietum kaitēt mūrim. Pagalma centrā atbilstoši izpētes rezultātiem un vēsturiskajiem aprakstiem atsegta vēsturiskā akas vieta. Pilsdrupu pagraba daļā izveidota pirmā ekspozīcijas telpa – moku kambaris –, kuras pārsegums vienlaicīgi veidots arī kā skatu platforma. Moku kambarī apmeklētāji var aplūkot un iepazīt dažādus viduslaiku spīdzināšanas rīkus, piemēram, stiepšanas galdu, moku grozu un siekstu. Tūristiem tiks piedāvāta arī izlaušanās spēle, kuras laikā būs jāizkļūst no moku kambara, veicot dažādus uzdevumus. Ekspozīcija un tās pakalpojumi būs pieejami tūrisma sezonā no pavasara līdz rudenim.
Kopējās atjaunošanas darbu izmaksas ir 294 117,65 eiro, no tām 250 000,00 eiro ir ERAF finansējums, 11029,39 eiro ir valsts budžeta dotācija pašvaldībām, 33 088,26 eiro pašvaldības finansējums.
Projektu īstenoja Kokneses novada dome.
Adrese
Kokneses parks, Kokneses pagasts, Aizkraukles novads, LV-5113
Darba laiks
Katru dienu: 9:00 – 19:00
Ieejas maksa
- Pieaugušajiem 1,80 eiro
- Represētajiem 0,90 eiro
- Skolēniem, studentiem, pensionāriem (uzrādot apliecību) 1,30 eiro
- Ģimenes biļete (2 pieaugušie un 2 vai vairāk bērni) 5 eiro
Atlaide grupām 20 un vairāk cilvēku 10%
Bezmaksas ieeja pirmsskolas vecuma bērniem un invalīdiem (uzrādot apliecību)
Nokļūšanas iespējas
Nokļūšana kājām, ar personisko transportu (automašīna jāatstāj pie estrādes stāvlaukumā un ar kājām jāiet aptuveni 300m).
Svarīgi zināt
Ir iespēja pieteikt ekskursijas gidiem: Daiga Dūniņa 26549681, Spodra Briede 26001194
Kontaktinformācija
Iesaka blogeris Kristaps Kiziks:
Spītējot liktenim, starp Daugavas un Pērses ūdeņiem Kokneses pilsdrupu mūros, bruģī un kambaros glabājas tās senatnīgais gars, kuru jābrauc izjust pašiem.