Dobeles Pils

object-info

Objekta apraksts

Jau kopš mūsu ēras pirmajiem gadsimtiem Dobeles pilskalnā pastāvējusi nocietināta zemgaļu koka pils, kurai apkārt veidojusies plaša senpilsēta. Krustnešiem uzsākot karagājienus ziemeļu virzienā, Dobeles teritorijas iedzīvotājiem nācās piedzīvot atkārtotus uzbrukumus. Pils vairākkārt tika ielenkta, tās apkārtne stipri postīta, kā rezultātā draudēja bads. Nepakļaujoties pārspēkam, 1289. gadā zemgaļi paši nodedzināja koka pili, lai tā nenonāktu ienaidnieka rokās, un devās uz Lietuvu.

Tā Dobeles teritorija nonāca Livonijas ordeņa rīcībā. 1335. gadā ordeņa mestra Eberharda fon Monheima vadībā zemgaļu pils vietā uzsāka mūra pils celtniecību. Jaunuzceltā pils kļuva par novada pārvaldnieku – komturu – mītni. Ar laiku ap to atkal sāka veidoties vietējo iedzīvotāju apmetnes.

Sabrūkot Livonijai, 1561. gadā Dobele tika iekļauta jaunizveidotās Kurzemes – Zemgales hercogistes sastāvā. Pils pēdējais komturs Tīss fon der Reke gan nevēlējās nodot savu valdījumu hercogam Gothardam Ketleram, abām pusēm nonākot pie militāra konflikta. Tā rezultātā hercogs Dobeli ieguva savā īpašumā, fon der Rekem atdodot Jaunpili. Hercogistes pastāvēšanas laikā pilī uzturējās komandanti – garnizona priekšnieki.

Viena no ievērojamākajām pils iemītniecēm bijusi hercoga Frīdriha Ketlera atraitne Elizabete Magdalēna. Hercogiene visā apkārtnē bijusi pazīstama ar plašām zināšanām par dziedniecības augiem. Šajā laikā pilī veikti apjomīgi celtniecības un labiekārtošanas darbi, tai skaitā pils baznīcas un plaša augļu dārza ierīkošana.

Poļu – zviedru karš un Lielais Ziemeļu karš 17. – 18. gs. pilij nodarījuši vislielāko postu, tāpat 18. gs. sākumā sekoja mēra epidēmija, pieliekot punktu tās apdzīvotībai. Pils agrākā loma kā ievērojamam centram bija zudusi, un 1729. gadā tās apdzīvotība pārtrūka pavisam. Mūri drīz pārvērtās drupās, vietējiem iedzīvotājiem izmantojot to akmeņus savu māju celtniecībai. Vēlākajos gadsimtos, tāpat kā mūsdienās, pils laukums izmantots kā kultūras pasākumu norises vieta.

Dobeles Livonijas pils ordeņa kapela, kurā vairāk nekā divus gadus strādāja arheologi, restauratori, arhitekti un būvnieki, ir nodota ekspluatācijā 2020. gadā, un objekts kļuvis par daudzfunkcionālu kultūras, amatniecības un tūrisma attīstības centru.

Dobeles Livonijas ordeņa pilsdrupas un pilskalns kā senākā un nozīmīgākā viduslaiku kultūras vēstures liecība reģionā ir viens no populārākajiem tūrisma objektiem Dobeles novadā un ik gadu pulcē vairākus tūkstošus apmeklētāju.

Apskates objekts daļēji pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Pilī nav speciāli marķētas stāvvietas cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Lai iekļūtu pils teritorijā, jāpārvar slīpa ietve. Ēkā ir lifts, ar kuru apkatāma daļa ekspozīciju (pagrabstāvā un pirmajā stāvā). Pilī atrodas pielāgotas labierīcības.
Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-imporvements

Projekta ietvaros veiktie uzlabojumi

Pils kapelas ēkas sākotnējais apjoms celts aptuveni 1335. gadā, un kopš pirmsākumiem tā bijusi dominējošā ēka Pils kompleksā, savu veidolu saglabājot līdz mūsdienām.

Būvdarbu laikā tika veikta mūru arheoloģiskā izpēte, konservācija un jaunas infrastruktūras izbūve. Pils mūri vispirms tika konservēti, kā arī restaurēti kritiskie zudumi, ko detalizēja autoruzraugs Pēteris Blūms kopā ar restaurācijas speciālistu.


Ēkas funkcionālais dalījums paredz, ka:
1) kapelā ir vairākas ieejas: galvenā ieeja ēkā pa rietumu fasādes vēsturisko ieejas aili; divas ieejas pa sekundāri izveidotām ailēm dienvidu fasādē; vēsturiska noeja pagrabā ziemeļu fasādē, kas paredzēta darbinieku vajadzībām; esošā ieeja caur aili ārpus pilsdrupu teritorijas vēsturiskām (neoriģinālām) kāpnēm ar izejām austrumu korpusa 2.stāvā un jumta līmenī, kurai paredzēta apskatāma eksponāta funkcija bez pastāvīgas lietošanas.

2) pagrabā ir apmeklētāju garderobe, publiski pieejami gaiteņi, apmeklētāju un personāla WC, tehniskā telpa, iebūvēta virtuves zona, izstāžu telpa austrumu daļas pagrabā.

3) 1.stāvā – izstāžu telpas, kur iespējama arī semināru un konferenču rīkošana (izņemot papildu apgaismojumu telpas centrālajai daļai, kur varētu atrasties 60 sēdvietas);

4) 2.stāvā – austrumu daļā izstāžu telpa ar atklātām kāpnēm;

5) jumta līmenī skatu laukums, kas pieejams apmeklētājiem, un tehniskās telpas, kas atrodas zem divslīpju jumta virs pārseguma vidusdaļas. Šīs tehniskās telpas tiek izmantotas gāzes apkures un vēdināšanas iekārtu izvietošanai.

Būvdarbu laikā pils arhitektoniskais veidols ēkai kopumā tika saglabāts kā līdzšinējais drupu siluets. Augšējā pārseguma un jumta terases līmenis atrodas starp ēkas abu daļu mūriem, jaunie jumta elementi siluetā no lielāka attāluma nemaina pilsdrupu torsālā silueta kopuma uztveri. No tuvām distancēm jaunā jumta daļas starp mūriem ir uztveramas tikai fragmentāri, bet lielākajā daļā rakursu – nav uztveramas vispār.

Projekta kopējās izmaksas ir 3 235 117,42 eiro, no tām 1 000 632,00 eiro ir ERAF finansējums, un 2 234 485,42 eiro ir valsts un pašvaldības finansējums.

Projektu īstenoja Dobeles novada pašvaldība.

Lasīt vairāk Aizvērt Fill 1 Copy
object-address

Adrese

Brīvības iela 2c, Dobele, Dobeles novads, LV – 3701

object-work-hours

Darba laiks

15. maijs – 15. septembris

Pirmdiena – SLĒGTS

Otrdiena – sestdiena 10.00 – 18.00

Svētdiena 11.00 – 16.00

(Ieejas biļešu tirdzniecība tiek pārtraukta 30 min pirms darba laika beigām. Biļetes var iegādāties Pils kasē un www.aula.lv)

 

16. septembris – 14. maijs

Svētdiena, pirmdiena – SLĒGTS

Otrdiena – piektdiena 10.00 – 18.00

Sestdiena 11.00 – 16.00

(Ieejas biļešu tirdzniecība tiek pārtraukta 30 min pirms darba laika beigām. Biļetes var iegādāties Pils kasē un www.aula.lv)

object-entrance-fee

Ieejas maksa

Pieaugušajiem 1 persona 5,00 eiro
– Skolēniem (uzrādot apliecību)
– studentiem (uzrādot apliecību)
– pensionāriem (uzrādot apliecību)
– Personām ar 3. grupas invaliditāti (no 19. g.v.)
1 persona 3,00 eiro
– Bērniem (līdz 6 g.v.),pensionāriem (no 80 g.v.)
– Personai ar 3. grupas invaliditāti (līdz 18 g.v.)
 Pedagogam, kurš pavada pirmsskolas vecuma bērnu grupu vai skolēnu grupu (no 10 personām)
 Personām ar 1. un 2. grupas invaliditāti
– Tūrisma grupu vadītājiem (no 15 personām)
Bez maksas
– Ģimenes biļete (2 pieaugušie un 1 – 3 bērni līdz 16 g.v.) Grupa līdz 5 personām 10,00 eiro
– Daudzbērnu ģimenei (uzrādot Latvijas Goda ģimenes apliecību 3+ Ģimenes karti vai citu daudzbērnu ģimenes statusu apliecinošu dokumentu Ģimene 12,00 eiro

– Pils ekspozīcijas apskate ar gidu (grupai no 15 līdz 25 personām, līdz 1h), valoda:
LV 20.00 eiro; RU, ENG 30.00 eiro

 Pils ekspozīcijas apskate un ekskursijas pa pils pagalmu ar gidu (grupai no 15 līdz 25 personām, līdz 1,5 h), valoda:
LV 25.00 eiro; RU, ENG 35.00 eiro

object-getting-there

Nokļūšanas iespējas

Nokļūšana līdz pašai pilij iespējama tikai ar kājām vai divriteni, ir risināta vides pieejamība cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Netālu no pils ir pieejama autostāvvieta. Sabiedriskais transports kursē maršrutos Rīga – Dobele; Rīga – Liepāja, kā arī no citām tuvām mazpilsētām.

object-important-info

Svarīgi zināt

Plašāk par Dobeles Pili var lasīt www.dobele.lv, kā arī http://www.dobelespils.lv/.

object-contacts

Kontaktinformācija

Blogere Dina Preisa iesaka:

Blogere Dina Preisa iesaka:

Dobeles pils glabā interesantus noslēpumus – te 18. gadsimtā uzturējies Zviedrijas karalis, pie pils notikuši vieni no pirmajiem Kurzemes latviešu dziesmu svētkiem, bet no pils pazemes savulaik vedušas pat divas apakšzemes ejas – viena uz kreiso krastu zem Bērzes upes, bet otra – uz Lielbērzi. Veicot pils atjaunošanas darbus, pie ieejas kapelas pagrabā tika atklāts neskarts kultūrslānis ar veselu bagātību krājumu – zemgaļu gredzeniem, saktām, krellēm, zvārgulīšiem, šķēpu galiem, arbaleta bultām un pat lazdu riekstiem.

Apskatīt ierakstu Fill 1 Copy 3